Projekt „Stutthof. Nowy wymiAR”

1 lutego 2016 r. na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej odbyła się prezentacja projektu „Stutthof. Nowy wymiAR”. W imieniu władz Politechniki gości powitali prof. dr hab. inż. Waldemar Wardencki z Wydziału Chemicznego oraz Ewa Jurkiewicz-Sękiewicz, dyrektor Centrum Języków Obcych Politechniki Gdańskiej.

Projekt „Stutthof. Nowy wymiAR” (ang. augmented reality – rozszerzona rzeczywistość) to wspólne przedsięwzięcie Muzeum Stutthof i Politechniki Gdańskiej. Celem projektu jest „poszerzenie” kulturowego krajobrazu byłego obozu koncentracyjnego Stutthof dla lepszego zrozumienia jego historii oraz zbliżenia się do ludzi, których losy wplotły się w przestrzeń obozu, dzisiejszego Muzeum i Miejsca Pamięci. Powstała w ramach projektu aplikacja przedstawia, w swej pierwszej odsłonie, dzieje obozu przez pryzmat wspomnień i doświadczeń byłego więźnia Felicjana Łady. Trasa wideo, poprowadzona jego śladami, obejmuje 23 stanowiska rozlokowane na terenie Muzeum Stutthof w oparciu o system geolokalizacji. Jest to pierwsza tego typu aplikacja w Polsce.

Prezentacja projektu odbyła się w ramach cyklu „Politechnika Otwarta”. Projekt zaprezentowali Piotr Tarnowski, dyrektor Muzeum Stutthof, Piotr Chruścielski z Działu Naukowego, autor merytoryczny projektu, oraz dr inż. Mariusz Szwoch z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG, pod którego kierunkiem inż. Przemysław Kubicki, student Politechniki, zaprojektował aplikację. Gościem honorowym prezentacji był Felicjan Łada.

(pch)

Galeria zdjęć