Seminarium dla kandydatów na przewodników

14 marca 2015 r. odbyło się seminarium dla nauczycieli i kandydatów na licencjonowanych przewodników Muzeum Stutthof. Jak co roku, program szkolenia połączył elementy wiedzy historycznej z metodyką oprowadzania po terenach byłych obozów koncentracyjnych. W spotkaniu wzięło udział liczne grono pedagogów oraz przewodników miejskich i terenowych zainteresowanych pogłębieniem wiedzy na temat lokalnej historii.

Spotkanie otworzył dyrektor Muzeum Stutthof Piotr Tarnowski. Elżbieta Grot, kierownik Działu Naukowego, opowiedziała zebranym o najtragiczniejszym okresie w dziejach obozu, jakim była ewakuacja lądowa, tzw. marsz śmierci.

Piotr Chruścielski z Działu Oświatowego oraz Przemysław Kubicki z Politechniki Gdańskiej zaprezentowali projekt "Stutthof. Nowy wymiAR" (od ang. augmented reality – rozszerzona rzeczywistość). Wspólne przedsięwzięcie Muzeum Stutthof oraz Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG ma na celu opracowanie aplikacji, która umożliwi zwiedzającym Miejsce Pamięci w Sztutowie poznanie historii obozu koncentracyjnego Stutthof przy pomocy urządzeń mobilnych, takich jak smartfon czy tablet. W ramach projektu powstanie kilka alternatywnych tras zwiedzania, które – zgodnie z nazwą projektu – poszerzą o nowe treści obecną wystawę stałą. W pierwszej fazie realizacji projektu powstanie trasa śladami byłego więźnia Felicjana Łady, której główną treścią będzie materiał wideo (zbiór wywiadów z p. Ładą), uzupełniony bogatą ikonografią i prezentacjami 360 stopni.

O specyfice pracy przewodnika w miejscach pamięci opowiedzieli Łukasz Myszala z Centrum Obsługi Zwiedzających Państwowego Muzeum na Majdanku w Lublinie oraz Marcin Owsiński, kierownik Działu Oświatowego Muzeum Stutthof. Marcin Owsiński przedstawił także procedury kwalifikacyjne związane z uzyskaniem licencji przewodnickiej oraz zaprezentował najnowsze wydawnictwa Muzeum.

(pch)

Galeria zdjęć