Seminarium dla przewodników

W dniu 15 marca 2014 roku odbyło się doroczne spotkanie szkoleniowe przewodników i kandydatów na przewodników współpracujących z naszym Muzeum.

Program łączył w sobie elementy wiedzy historycznej oraz metodyki związanej z wizytami w miejscach pamięci. Spotkanie otworzył dyrektor Muzeum Stutthof Piotr Tarnowski, który scharakteryzował zakres zmian wystawienniczych i metodologicznych jakie obecnie toczą się w Muzeum. Zasadniczym tematem pierwszej części programu były wykład i prezentacja dr Datury Drywy na temat losów więźniów narodowości żydowskiej w obozie Stutthof. Po wykładzie zebrani mieli możliwość zwiedzenia najnowszego fragmentu wystawy stałej Muzeum, jaką jest otwarta w 2013 roku ekspozycja "Żydzi w KL Stutthof". Przewodnikiem po wystawie była jej autorka Danuta Drywa, kierownik Działu Dokumentacyjnego Muzeum Stutthof.

Po przerwie w części metodycznej wystąpił gość z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Tomasz Michaldo, kierownik sekcji Metodyki Oprowadzania. Przedstawił on zebranym szczegóły związane z naborem, egzaminowaniem i codzienną pracą licencjonowanych przewodników w byłym KL Auschwitz. Dużo miejsca w prezentacji zajęła też analiza danych statystycznych związanych ze strukturą odwiedzających Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau oraz ich profilem wiedzy i zainteresowań, na które musi odpowiedzieć grono współpracujących z Muzeum prawie 300 zawodowych przewodników oprowadzających w kilkunastu językach. Zakończeniem spotkania była prezentacja Marcina Owsińskiego, kierownika Działu Oświatowego Muzeum Stutthof, który przedstawił szczegóły procedury kwalifikacyjnej licencjonowanego przewodnika Muzeum oraz zaprezentował plany wystaw i uroczystości, które realizowane będą w 2014 roku.

Spotkanie, w którym uczestniczyło ponad 90 osób było ważną i ciekawą wspólną dyskusją muzealników, przewodników i nauczycieli. Cieszymy się, że co roku spotyka się w Muzeum Stutthof coraz większa grupa osób kreujących i obsługujących ruch turystyczny w naszym regionie. Następne spotkanie za rok. Ciekawych tematów i prelegentów na pewno nie zabraknie. Już dziś zapraszamy do współpracy!

(mo)

Galeria zdjęć