Podsumowanie projektu "O nich nie zapomnimy…"

11 marca 2014 r. w Żuławskim Parku Historycznym odbyło się podsumowanie dwuletniego projektu "O nich nie zapomnimy…", realizowanego przez Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy im. Ireny Sendlerowej w Nowym Dworze Gdańskim we współpracy z Muzeum Stutthof w Sztutowie.

Projekt, w którym wzięła udział nowodworska placówka, składał się z dwóch części. Przez pierwszy rok uczniowie SOSW poznawali historię swojego regionu. Uczestniczyli w różnych warsztatach oraz wyjazdach edukacyjnych. W oparciu o zdobytą wiedzę stworzyli komiks o wybranych wydarzeniach z okresu II wojny światowej. Młodzież pomagała również w porządkowaniu terenu Muzeum Stutthof i podjęła opiekę nad byłym więźniem obozu koncentracyjnego Stutthof – Mieczysławem Plagą. Poznali ponadto życiorys patronki ich szkoły, Ireny Sendlerowej. Odwiedzili również Gminę Wyznaniową Żydowską w Gdańsku.

Drugim etapem projektu była praca nad krótkometrażowym eksperymentem filmowym "Portret nowodworzan". Młodzież z ośrodka poznała przy pomocy programu Polskiego Instytutu Filmowego "Filmoteka Szkolna" zagadnienia teoretyczne związane z tworzeniem filmu i budową jego scenariusza. Następnie wzorując się na dokumencie Krzysztofa Kieślowskiego "Gadające Głowy", opracowano własną koncepcję filmu. Polegała ona na nakręceniu krótkich wywiadów z mieszkańcami Nowego Dworu Gdańskiego. Kilkudziesięciu osobom z różnych warstw społecznych zadano cztery krótkie pytania: Kim jesteś? Po co żyjesz? Co ci się śni? O czym marzysz? Za pomocą filmu uczestnicy projektu "O nich nie zapomnimy…" chcieli zbudować swego rodzaju pomost pomiędzy przeszłością a teraźniejszością. Próbowali dowiedzieć się, czy we współczesnym świecie ludzie bez wahania potrafią powiedzieć dlaczego żyją?

Premiera filmu odbyła się podczas podsumowania współpracy Specjalnego Ośrodka-Wychowawczego i Muzeum Stutthof. Spotkanie poprowadziły uczennice SOSW Natalia Kamińska i Katarzyna Rucka. O projekcie "O nich nie zapomnimy" opowiedział jego koordynator Grzegorz Biernat. "Portret nowodworzan", film technicznie niedoskonały, miał bardzo jasny i wyraźny przekaz. Wystąpili w nim burmistrz, radni powiatu, policjanci, strażacy, nauczyciele, sprzedawcy, uczniowie. To dzięki nim udało się stworzyć nietypowy obraz miasta, w którym mieszkają. Po premierze wywiązała się interesująca dyskusja, w trakcie której bohaterowie filmu opowiadali o swoich doświadczeniach związanych z projektem "O nich nie zapomnimy…".

(ww)

Galeria zdjęć