Spotkanie wigilijne w Kamionku Wielkim

19 grudnia 2013 r. w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Kamionku Wielkim odbyło się spotkanie wigilijne. Muzeum Stutthof reprezentowali dyrektor Piotr Tarnowski, Wirginia Węglińska oraz Wiesław Leszczyński. Gościem honorowym spotkania była Petronela Brywczyńska, była więźniarka KL Stutthof.

Muzeum Stutthof w Sztutowie od kilku lat współpracuje z MOW w Kamionku Wielkim w ramach projektu "Ja w miejscu pamięci", skierowanego do osób niedostosowanych społecznie. Wychowankowie ośrodka uczestniczą w warsztatach edukacyjnych i wyjazdach studyjnych organizowanych przez muzeum; opiekują się także terenem wokół pomnika upamiętniającego podobóz KL Stutthof – dawną cegielnię Hopehill-Reimannsfelde. Od niedawna chłopcy z Kamionka odwiedzają i wspierają byłą więźniarkę Petronelę Brywczyńską.

Podczas tegorocznego spotkania wigilijnego Petronela Brywczyńska opowiadała wychowankom ośrodka o świętach Bożego Narodzenia w 1944 r. Miała ona wówczas 8 lat. Nie wspominała jednak głodu i przerażenia. Mówiła o ludziach i gestach dobroci, które wówczas tak wiele dla niej znaczyły. Podkreśliła również, że mijający rok 2013 był dla niej wyjątkowy, ponieważ mogła poznać chłopców z Kamionka: "Wiem, że to ważne, że się poznaliśmy. Oni pomagają mi i chyba ja im też tak trochę pomagam. Wspieramy się wzajemnie. Dla mnie to dużo znaczy. Mam trochę pomocy przy domu. Zawsze byłam taka zamknięta, tak mi już po tych obozowych przeżyciach chyba zostało. A teraz przy nich czuję się jak jakaś gwiazda".

(ww)

Galeria zdjęć