Warsztaty edukacyjne

W I Akademickim Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni ruszyła druga edycja projektu poświęconego upowszechnianiu wśród uczniów wiedzy o Muzeum i Miejscu Pamięci Stutthof. Klasy Ib i Ic zwiedziły teren byłego obozu koncentracyjnego Stutthof, oglądały archiwalne filmy, a następnie brały udział w warsztatach edukacyjnych.

Pierwsza grupa poznała relacje świadków tamtych okrutnych zdarzeń, odczytywała ich znaczenie w kształtowaniu pamięci. Natomiast drugi zespół, w oparciu o twórczość plastyczną, wiersze i wspomnienia byłych więźniów, opracował następujące zagadnienia: kobiety i dzieci w KL Stutthof, muzyka w obozie, przedstawienia teatralne i poezja, miłość w KL Stutthof, wiara i życie religijne, konspiracja i zorganizowane formy oporu.

To pierwszy etap projektu. Przed nami praca nad scenariuszem przedstawienia, poświęconego ofiarom wojny. O tym, jakie wrażenie na młodych ludziach zrobiła wizyta w Muzeum Stutthof, świadczą poniższe refleksje uczennic:

"Chciałabym opisać moje refleksje po pobycie w obozie koncentracyjnym Stutthof. W chwili przekroczenia bramy byłego obozu, tak zwanej bramy śmierci, cała moja grupa ucichła, była spokojna. Wydaje mi się, że to ze względu na powagę tematu, każdy wiedział, po co jedzie na tę wycieczkę edukacyjną: aby dowiedzieć się znacznie więcej o tym obozie koncentracyjnym. Bardzo interesujące były fakty opisane przez byłych więźniów, odczytywane przez naszego przewodnika. Przekazał on wiedzę, która na pewno utkwi mi w pamięci. Mnie osobiście przerażały, wzbudzały litość, współczucie dla tych osób, które musiały przeżyć w obozie tak drastyczne chwile w swoim życiu. Pod koniec naszego pobytu w Stutthofie oglądaliśmy dwa wywiady z kobietami uwięzionymi w obozie. Każdy z nich bardzo mnie zaciekawił. Bohaterki wzbudziły we mnie dużo emocji, uświadomiły trud życia w latach II wojny światowej. Teraz zadaję sobie sprawę z wartości współczesnego życia i mogę się cieszyć, mieszkając w wolnej Polsce. Ten wyjazd na pewno zapamiętam na bardzo długo i mam nadzieję, że częściej będę miała możliwość oglądania takich miejsc i powracania do nich."
Sandra Wirkus , klasa Ic

"Myślę, że wyjazd do Sztutowa zostanie na długo w mojej pamięci. Przez cały dzień uważnie słuchaliśmy opowiadań o życiu naszych rodaków w obozie koncentracyjnym Stutthof. Pani przewodniczka opowiadała niezwykle ciekawe i zarazem przerażające historie o bólu, cierpieniu i tęsknocie, która towarzyszyła więźniom każdego dnia. Sadzę, że mimo wszystko najgorszy był strach przed śmiercią, która mogła spotkać każdego, w każdej chwili. Po dokładnym zwiedzeniu Muzeum, obejrzeliśmy dwa krótkie filmy, a następnie przygotowaliśmy w grupach prezentacje o emocjach i potrzebach ludzi w obozie. Szczegółowo przyjrzeliśmy się m.in. miłości, wierze oraz losie kobiet i dzieci. Cały dzień spędzony w Sztutowie był niezwykle przygnębiający i dający wiele do myślenia. Moim zdaniem, to miejsce powinien zobaczyć każdy człowiek, bez względu na wiek i narodowość."
Agata Skonieczna, klasa Ic

Opiekunki projektu
Anita Rzeszowska i Marzena Dworak

Galeria zdjęć