II edycja projektu "Mapa pamięci"

Dyrektorzy Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim Wioletta Przyborowska oraz Muzeum Stutthof Piotr Tarnowski podpisali umowę dotyczącą II edycji projektu "Mapa pamięci". W okresie od listopada 2013 r. do maja 2014 r. uczniowie nowodworskiego technikum rozbudują opracowaną przez ich kolegów "Mapę" oraz dostosują jej kod do pracy na urządzeniach mobilnych.

W ramach I edycji "Mapy pamięci" uczestnicy projektu – uczniowie Technikum Obsługi Turystycznej oraz Technikum Informatycznego – stworzyli, w oparciu o wywiady z byłymi więźniami obozu, multimedialną mapę KL Stutthof. Ponadto wzięli udział w szeregu zajęć i warsztatów, które przybliżyły im takie pojęcia jak: "pamięć", "historia lokalna" i "świadek historii", oraz uświadomiły, czym może być aktywny udział w procesach upamiętniających wydarzenia historyczne. O szczegółach związanych z I edycją projektu opowiadają jego twórcy – Łukasz Kępski i Piotr Chruścielski – na stronie "historia.org.pl".

II edycja projektu zakłada uzupełnienie "Mapy" o kolejne wywiady i dostosowanie jej kodu do pracy na urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony i tablety, które umożliwią zwiedzającym Muzeum Stutthof samodzielne poznawanie historii obozu w oparciu o relacje byłych więźniów. Uczniowie, biorący udział w projekcie, poznają także najważniejsze miejsca pamięci na Pomorzu Gdańskim – oprócz Muzeum Stutthof odwiedzą Westerplatte, Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, Piaśnicę oraz Szpęgawsk. Spotkają się również z byłym więźniem obozu Stutthof.

Projekt realizowany jest przez ZS nr 2 w ramach innowacji pedagogicznej, tj. nowatorskiego rozwiązania programowego mającego na celu poprawę jakości pracy szkoły.

(pch)