Wernisaż wystawy projektu "Brama"

8 maja 2013 r. w Galerii Muzeum Stutthof odbył się wernisaż wystawy, połączony z podsumowaniem projektu artystycznego "Brama". Studentki Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego odzwierciedliły – przy użyciu różnorodnych technik artystycznych – emocje, zebrane podczas ponad ośmiomiesięcznej pracy w Muzeum Stutthof. Wystawę można oglądać do końca września 2013 r.

Poniżej zamieszczamy relację jednej z uczestniczek projektu:

"Muzeum Stutthof odwiedziłam jeszcze przed włączeniem się do projektu 'Brama'. Nie zdawałam sobie wówczas sprawy z tego, że będę miała możliwość dokładnego poznania poobozowej przestrzeni. Jak wspominam pierwszą wizytę w tym miejscu? Daty, cyfry, zagłada, eksterminacja… Początek lata, muzeum zatłoczone przez turystów – pomimo to, po przekroczeniu 'Bramy śmierci' duchowo zostałam zupełnie sama. W niektórych momentach nie mogłam nabrać powietrza, inni ludzie w ogóle dla mnie nie istnieli. Czułam pustkę, ucisk, otępienie. Powietrze jest tu inne – takie ciężkie.

Jadąc kolejny raz do Muzeum Stutthof (w ramach projektu artystycznego 'Brama'), czułam niepokój i strach. Podczas kolejnego zwiedzania byłego obozu towarzyszyły mi mieszane uczucia, których do dziś nie mogę określić. Śmierć jest dla mnie czymś przerażającym. Jak zrozumieć i przyjąć, że w spokojnym miejscu, w którym dzisiaj stoję, zginęły tysiące niewinnych ofiar? Przetrwanie pierwszego dnia projektu 'Brama' było dla mnie ogromnym wyznaniem. Z każdą chwilą odkrywałam jednak inne aspekty obozowej rzeczywistości: miłość, przyjaźń, twórczość artystyczną, wiarę. Pozytywne historie pozwoliły mi spojrzeć na wszystko z innej strony. Dzięki warsztatom edukacyjnym, przygotowanym przez Wirginię Węglińską, opuszczałam Stutthof z zupełnie innym nastawieniem. Czułam swojego rodzaju 'niedosyt', chciałam usłyszeć jeszcze więcej niesamowitych historii – historii ludzi, którym udało się przetrwać. Bardzo miło wspominam spotkanie z byłą więźniarką KL Stutthof Jadwigą Meller, która jako mała dziewczynka znalazła się w obozie.

Projekt 'Brama' dał mi możliwość poznania życia obozowego z innej strony, spojrzenia ponad szachownicę ponurych baraków. Zobaczyłam miejsca, które nie są dostępne 'przeciętnym' zwiedzającym. Wszystko, czego doświadczyłam w Muzeum Stutthof, zostanie we mnie na zawsze. Tworząc swoje prace artystyczne, czuję, że zrobiłam coś, co było bardzo ważne – ważne dla mnie, jak i dla tego miejsca."

Magdalena Dudek

(ww)

Galeria zdjęć