Prezentacja projektu "Mapa pamięci"

8 maja 2013 r. w Żuławskim Parku Historycznym podsumowano projekt "Mapa pamięci". Celem projektu, realizowanego przez Muzeum Stutthof w Sztutowie i Zespół Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim, było stworzenie, w oparciu o relacje świadków historii, multimedialnej mapy KL Stutthof, która umożliwiłaby poznanie "testamentu" byłych więźniów.

W trakcie prezentacji uczestnicy i koordynatorzy projektu opowiedzieli o idei "Mapy pamięci" oraz o jej teoretycznych i praktycznych aspektach. Uczniowie nowodworskiego technikum podkreślili, że pracując nad "Mapą", mieli możliwość nie tylko zapoznać się z historią (również w jej jednostkowym wymiarze), ale także zastanowić się nad teraźniejszością i przyszłością: "(...) najbardziej cenną okazała się refleksja nad historią, pamięcią i upływającym czasem. Świadectwa złożone przez świadków historii mają dużą wartość poznawczą i emocjonalną. Pozwalają nam stanąć na chwilę w naszym biegnącym wciąż do przodu życiu i cofnąć się do czasów, które są dla nas historią – historią wartą poznania. Poprzez projekt 'Mapa pamięci' staliśmy się w pewnym sensie żywym 'nośnikiem pamięci'. Naszym obowiązkiem jest zachować ją dla kolejnych pokoleń".

Projekt "Mapa pamięci" nie jest projektem zakończonym. Będzie on uzupełniany o kolejne relacje byłych więźniów – opracowywane przez uczniów ZS nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim. Przygotowywana jest także lekcja edukacyjna na podstawie "Mapy".

(pch)

"Mapa pamięci" - wirtualna mapa

Artykuł na portalu "historia.org.pl"

Wywiad z twórcami projektu

Archiwum wiadomości: 6 lutego 2013 r.

Archiwum wiadomości: 10 stycznia 2013 r.

Archiwum wiadomości: 7 grudnia 2012 r.

Archiwum wiadomości: 30 listopada 2012 r.

Galeria zdjęć