Dzień Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom Przeciwko Ludzkości

19 kwietnia 2013 r. w Zespole Szkół w Stegnie po raz pierwszy zostały zorganizowane obchody Dnia Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom Przeciwko Ludzkości. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście m.in. zastępca dyrektora Muzeum Stutthof w Sztutowie Piotr Piechnik, dyrektorzy, nauczyciele oraz uczniowie szkół powiatu nowodworskiego.

Podczas uroczystości obecni byli również harcerze z 1. Stegieńskiej Drużyny harcerskiej "Sztorm" im. Bernarda Filarskiego. Organizatorami obchodów byli uczniowie klas szóstych szkoły podstawowej oraz klas pierwszych gimnazjum Zespołu Szkół w Stegnie.

W trakcie pierwszej części uroczystości uczniowie zaprezentowali prace dotyczące osób ewakuowanych z KL Stutthof, które przygotowali podczas warsztatów w Muzeum Stutthof w Sztutowie. Ponadto wygłosili wiersze napisane przez więźniów w trakcie ich pobytu w obozie Stutthof. Katarzyna Kępska, nauczyciel historii w Zespole Szkół w Stegnie, oraz Piotr Chruścielski, pracownik Działu Oświatowego Muzeum Stutthof w Sztutowie, przedstawili tragiczne fakty dotyczące II wojny światowej, Holokaustu oraz KL Stutthof. Agnieszka Suska, nauczyciel Zespołu Szkół w Stegnie i drużynowa 1. Stegieńskiej Drużyny Harcerskiej, przybliżyła postać patrona harcerzy, więźnia KL Stutthof Bernarda Filarskiego.

Następnie uczestnicy uroczystości wzięli udział w symbolicznym marszu z Zespołu Szkół w Stegnie do Muzeum Stutthof w Sztutowie, gdzie przed Gwiazdą Dawida zostały złożone kwiaty. Uczniowie odczytali wspomnienia byłych więźniów z ewakuacji. Każdy z uczestników uroczystości przywiązał również symboliczną wstążkę z imieniem i nazwiskiem ofiary pochodzenia żydowskiego.

Katarzyna Drynko
Zespół Szkół w Stegnie

Galeria zdjęć