Warsztaty filmowe w ramach projektu "O nich nie zapomnimy…"

16 kwietnia 2013 r. w Muzeum Stutthof odbyły się warsztaty filmowe, w których uczestniczyła młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Nowym Dworze Gdańskim. Był to kolejny etap przygotowań do realizacji filmu o mieszkańcach Nowego Dworu podsumowującego projekt "O nich nie zapomnimy…".

Podczas poprzednich spotkań podopieczni SOSW, przy pomocy programu edukacyjnego Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej "Filmoteka Szkolna", poznawali zagadnienia teoretyczne związane z filmem i budową scenariusza. Opracowali własną koncepcję filmu, wzorowaną na dokumencie Krzysztofa Kieślowskiego "Gadające głowy". Uczestnicy projektu "O nich nie zapomnimy" przygotowali kilka pytań, które przed kamerą zadadzą mieszkańcom Nowego Dworu Gdańskiego. Z uzyskanych odpowiedzi ma powstać portret ukazujący emocjonalne "wnętrze" miasta.

Droga od teorii do praktyki nie okazała się jednak najłatwiejsza. W trakcie zajęć, prowadzonych przez Katarzynę Pawlaczyk – pracownika Muzeum Stutthof – młodzież uczyła się obsługiwać kamerę oraz sporządzać stosowną dokumentację; zapoznana została także ze sztuką prowadzenia wywiadów. Nigdy wcześniej, poza kilkuminutowym "kręceniem filmów" przy użyciu telefonu komórkowego, podopieczni nowodworskiego ośrodka nie próbowali profesjonalnego filmowania. W ramach ćwiczeń uczestnicy zajęć przeprowadzali ze sobą wywiady; odpowiadali na pytania, które później zadawać będą swoim rozmówcom. Podczas kolejnych prób okazywało się, że dyskutantów "zjadała" trema, a operator kamery zapominał włączyć sprzęt nagrywający. Przed przystąpieniem do działania wszystko wydawało się znacznie prostsze. Uczestnicy warsztatów postanowili się jednak nie poddawać, dopóki nie uzyskali zadowalających efektów.

Do realizacji "Filmowego portretu nowodworzan" droga jest jeszcze długa. Premierę zaplanowano na koniec czerwca 2013 r. Podopieczni SOSW w przyszłym tygodniu wyruszą w „teren”, aby zebrać potrzebny materiał. Sprawdzą w ten sposób swoje praktyczne i teoretyczne umiejętności.

(ww)

Galeria zdjęć