"Szkoła w muzeum – muzeum w szkole… coś więcej niż edukacja"

3 kwietnia 2013 r. w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym nr 4 w Warszawie odbyła się sesja edukacyjna "Szkoła w muzeum – muzeum w szkole… coś więcej niż edukacja" połączona z podsumowaniem III edycji projektu "Ja w miejscu Pamięci".

Współpraca między MOW nr 4 w Warszawie a Muzeum Stutthof z powodzeniem rozwija się od kilku lat. Organizując sesję edukacyjną "Szkoła w muzeum – muzeum w szkole… coś więcej niż edukacja" chcieliśmy zachęcić inne warszawskie placówki do podjęcia współpracy w ramach projektu "Ja w miejscu pamięci", a tym samym do skorzystania z niestandardowych metod i form uczenia historii, jakie oferowane są przez Dział Oświatowy Muzeum Stutthof.

Na nasze zaproszenie odpowiedzieli dyrektorzy, nauczyciele, wychowawcy, uczniowie i wychowankowie z młodzieżowych ośrodków socjoterapii, młodzieżowych ośrodków wychowawczych, zespołów szkół i gimnazjów. Swoją obecnością zaszczycili nas również goście honorowi, zaprzyjaźnieni MOW nr 4 byli więźniowie obozu koncentracyjnego Stutthof Marek Dunin-Wąsowicz i Piotr Łubieński. W sesji edukacyjnej wzięli udział przedstawiciele Biura Edukacji: naczelnik Wydziału Kształcenia Specjalnego Regina Sobolewska i Jacek Grzyśka. Warszawski oddział IPN reprezentował Dariusz Gałaszewski. Nie zabrakło również pracowników Muzeum Stutthof, wychowawców i nauczycieli naszego ośrodka.

Po słowie wstępnym dyrektora MOW nr 4 Mariusza Sztyka i dyrektora Muzeum Stutthof Piotra Tarnowskiego z wykładem otwierającym prezentację "Jak uczyć o sprawach trudnych i historii najnowszej?" wystąpił kierownik Działu Oświatowego Muzeum Stutthof Marcin Owsiński. Następnie Marcin Kostyra, z perspektywy wychowawcy MOW nr 4, przedstawił udział podopiecznych ośrodka w III edycji projektu "Ja w miejscu pamięci".

O celach i efektach współpracy MOW nr 4 i Muzeum Stutthof opowiedziały Wirginia Węglińska i Olga Gronowska. Sesję zakończyło otwarcie wystawy "Cierniste ścieżki historii" przygotowanej przez naszych wychowanków, której bohaterem był Piotr Łubieński.

Marcin Kostyra
Piotr Miśkiewicz
MOW nr 4 w Warszawie

Galeria zdjęć