Ewakuacja KL Stutthof w relacjach byłych więźniów – warsztaty

4 i 9 kwietnia 2013 r., w ramach projektu związanego z X edycją konkursu "Pamięć dla Przyszłości", uczniowie Zespołu Szkół w Stegnie wzięli udział w zorganizowanych przez Muzeum Stutthof warsztatach edukacyjnych poświęconych ewakuacji więźniów obozu Stutthof zimą 1945 r. Podczas zajęć wykorzystano nagrania wideo – relacje byłych więźniów – zebrane w ramach projektu "Ostatni świadkowie".

W trakcie zajęć uczniowie zapoznali się z relacjami Marii Chodakowskiej, Elżbiety Marcinkowskiej-Szuca, Jadwigi Meller, Felicji Sałek, Jadwigi Sprady oraz Marka Dunin-Wąsowicza. Przez pryzmat osobistych historii byłych więźniów, którym udało się przeżyć „marsz śmierci”, uczniowie dowiedzieli się, czym była ewakuacja, w jaki sposób przebiegała oraz na jakie niebezpieczeństwa narażeni byli w trakcie marszu ewakuowani więźniowie. Uczniowie pracowali w grupach – analizowali materiał filmowy i wypełniali karty pracy. Zebrane informacje posłużyły uczestnikom zajęć do opracowania krótkich prezentacji na temat osób zdających relacje i ich przeżyć z okresu ewakuacji obozu. Wyniki prac wszystkich grup zostaną przedstawione i omówione 19 kwietnia 2013 r. w Zespole Szkół w Stegnie.

Relacje wideo świadków historii uzupełniają treści faktograficzne przekazywane przez nauczycieli w szkole oraz przewodników w trakcie wizyty w Muzeum Stutthof; pokazują osobiste przeżycia i emocje osób, które w latach wojny znalazły się "za drutami Stutthofu". Neutralna narracja historyczna staje się w ten sposób bardziej ludzka i zrozumiała, a zajęcia z wykorzystaniem nagrań wideo w większym stopniu aktywizują i uwrażliwiają ich uczestników.

(pch)

Galeria zdjęć