Warsztaty w Miastku

W dniu 8 kwietnia 2013 roku na terenie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Miastku odbyło się kolejne spotkanie poświęcone prezentacji wydawnictwa edukacyjnego "Pamiętamy, pamiętam… Pomorze gdańskie i obóz Stutthof 1939-1945. Materiały edukacyjne".

Konferencję prowadził dyrektor Muzeum Stutthof Piotr Tarnowski. Intencje twórców wydawnictwa oraz materiały robocze do pakietu przedstawił Marcin Owsiński, kierownik Działu Oświatowego Muzeum Stutthof. Podstawy metodyczne pakietu oraz nową podstawę programową w kontekście wykorzystanie materiałów w codziennej pracy nauczyciela historyka i humanisty przedstawiła Anna Krajnowska, konsultant Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku. Po przerwie ta sama prelegentka przeprowadziła warsztat oparty na lekcji biograficznej o Maksymilianie Kneblewskim. Inne przykładowe scenariusze zawarte w pakiecie oraz ich użyteczność w przygotowaniu uczniów do wizyty w miejscu pamięci przedstawił także Marcin Owsiński. Zakończeniem spotkania była prezentacja oferty edukacyjnej gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, której dokonała Izabela Brzezińska. Konferencję zakończyła dyskusja oraz wręczenie zaświadczeń jej uczestnikom.

Spotkanie w którym uczestniczyło ponad 30 nauczycieli (praktycznie wszyscy z terenu miasta i gminy Miastko zajmujący się tym tematem) uznać można za bardzo udane i potrzebne. Jego wszyscy uczestnicy otrzymali egzemplarz wydawnictwa oraz materiały edukacyjne i promocyjne IPN.

Już dziś zapraszamy na kolejne spotkania z Pomorską teką Edukacyjną: 19.04 w Grudziądzu (w tym Kwidzyn), 23.04 w Elblągu oraz 29.04 w Starogardzie. Szczegółowe programy zamieszczać będziemy sukcesywnie na naszej stronie internetowej.

(mo)