Wizyta uczestników rajdu rowerowego

W dniach 16 i 17 marca 2013 r., w ramach inauguracji sezonu turystyki rowerowej, miał miejsce VIII Rajd Fanatyka. W programie wyprawy znalazło się także zwiedzanie Muzeum Stutthof.

VIII Rajd Fanatyka składał się z dwóch etapów. Pierwszy etap liczył 36 km (trasa Nowy Dwór Gdański – Marzęcino – Osłonka – Rybina – Płonino – Łaszka – Sztutowo), drugi – 38 km (trasa Stegna – Mikoszewo – Drewnica – Bronowo – Nowy Dwór Gdański). Organizatorem przedsięwzięcia był Klub Turystyczny PTTK "Szuwarek" w Nowym Dworze Gdańskim. Miłośnicy rowerowych peregrynacji poznawali w tych dniach walory turystyczne, zabytki oraz historię Żuław i Mierzei Wiślanej.

Wizyta w Muzeum Stutthof była punktem fakultatywnym, miały w niej uczestniczyć osoby zainteresowane historią. Po wstępnych wahaniach na zwiedzanie zdecydowali się wszyscy rowerzyści. Po terenie byłego obozu grupę oprowadził Wiesław Olszewski, przewodnik Muzeum Stutthof, a zarazem prezes Klubu Turystycznego "Szuwarek". Na pytanie, dlaczego były obóz koncentracyjny znalazł się w programie VIII Rajdu Fanatyka, jeden z uczestników odpowiedział: "Trudno jest przejechać obojętnie obok takiego miejsca jak Muzeum Stutthof".

Wiesław Olszewski

Galeria zdjęć