Seminarium "Być Polakiem na Pomorzu. Historie zwykłych ludzi" w Wejherowie

11 marca 2013 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie odbyło się kolejne seminarium metodyczno-warsztatowe związane z promocją i dystrybucją "Pomorskiej Teki Edukacyjnej". Organizatorami spotkania byli Muzeum Stutthof, Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku oraz I LO w Wejherowie.

Spotkanie otworzył i prowadził dyrektor Muzeum Stutthof Piotr Tarnowski. Ideę pakietu edukacyjnego oraz jego strukturę omówił Marcin Owsiński, kierownik Działu Oświatowego Muzeum Stutthof. Zagadnienia związane z podstawami metodycznymi, na których opiera się pakiet, oraz jego komplementarność z nową podstawą programową zaprezentowała Anna Krajnowska z Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku.

W trakcie drugiego bloku tematycznego przedstawiono praktyczne zastosowanie materiałów zawartych w pakiecie. Anna Krajnowska poprowadziła warsztat oparty na scenariuszu lekcji poświęconej życiu Maksymiliana Kneblewskiego, Ewa Malinowska z LO w Malborku przybliżyła swoje doświadczenia związane z codziennym wykorzystaniem pakietu w praktyce szkolnej, a Sylwia Owsińska z Zespołu Szkół w Sztutowie zaprezentowała materiały biograficzne wykorzystane w scenariuszach swojego autorstwa zawartych w "Pomorskiej Tece Edukacyjnej".

Spotkanie zakończyły prezentacje ofert edukacyjnych IPN i Muzeum Stutthof oraz krótka dyskusja i wręczenie uczestnikom zaświadczeń.

Konferencja w Wejherowie, w której wzięło udział około 30 nauczycieli, była bardzo udana i z pewnością zaowocuje w przyszłości rozwojem kontaktów Muzeum Stutthof ze szkołami regionu. Już teraz zapraszamy na kolejne spotkania z cyklu "Być Polakiem na Pomorzu. Historie zwykłych ludzi" – w Miastku (w tym Chojnice i Człuchów), Kartuzach (w tym Kościerzyna), Elblągu (w tym Iława), Słupsku, Grudziądzu (w tym Kwidzyn) oraz w Łambinowicach (Opolu). O szczegółach poinformujemy wkrótce.

Galeria zdjęć

(mo)