"Mapa pamięci" – kolejny etap realizacji projektu

Rozpoczął się kolejny etap realizacji projektu edukacyjnego "Mapa pamięci". 6 lutego 2013 r. uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim zaprezentowali w Muzeum Stutthof w Sztutowie wstępne projekty stron internetowych, których najważniejszą częścią będzie multimedialna mapa byłego obozu – stworzona w oparciu o fragmenty relacji byłych więźniów KL Stutthof.

W trakcie spotkania przedyskutowano zaprezentowane projekty oraz przedzielono grupom roboczym (w skład których wchodzą uczniowie klasy turystycznej i klasy informatycznej) kolejne zadania. Te obejmować będą m.in. redakcję tekstów na stronę internetową oraz wybór fragmentów relacji "świadków historii", które stworzą tytułową "Mapę pamięci". Muzeum Stutthof udostępniło uczniom bogaty zbiór wywiadów z byłymi więźniami – przeprowadzonych w ramach programu "Ostatni świadkowie".

Uczniowie nowodworskiego technikum wzięli również udział w zajęciach zorganizowanych przez pracowników Działu Dokumentacyjnego. Kierownik archiwum, dr Danuta Drywa, opowiedziała uczniom o specyfice pracy archiwisty oraz zaprezentowała wybrane archiwalia. Część z nich – w postaci zdjęć – włączona zostanie do realizowanego przez młodzież projektu i uzupełni treści na stronie internetowej "Mapa pamięci".

Przedstawione przez młodzież projekty pokazały, że kreatywne podejście do historii jest ze wszech miar możliwe. Pomysłowość i zaangażowanie uczniów, podbudowane wcześniejszą refleksją i wiedzą faktograficzną, stwarzają duże pole do działania – także w kontekście historii, którą zwykło się określać mianem "pomnikowej".

Galeria zdjęć(pch)