Czym jest "historia mówiona"?

Projekt "Mapa pamięci", realizowany przez Muzeum Stutthof w Sztutowie i Zespół Szkół nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim, zakłada kreatywne podejście do tematyki pamięci. Stworzenie, w oparciu o relacje byłych więźniów, multimedialnej mapy KL Stutthof jest tylko jednym z elementów realizowanego projektu. Najbardziej cenną wydaje się być refleksja nad historią, pamięcią i upływającym czasem.

10 stycznia 2013 r. w Zespole Szkół nr 2 odbyły się kolejne zajęcia w ramach projektu. Uczestnicy, uczniowie klas I technikum obsługi turystycznej i III technikum informatycznego, wprowadzeni zostali w tajniki "historii mówionej". Dowiedzieli się, jak wygląda praca ze świadkami historii i jak dużą wartość – poznawczą i emocjonalną – mają świadectwa przez nich złożone. Prowadzący zajęcia, Łukasz Kępski z Zespołu Szkół nr 2 oraz Piotr Chruścielski z Muzeum Stutthof, opowiedzieli o własnych doświadczeniach związanych z "historią mówioną" oraz przedstawili wybrane projekty oral history, w tym m.in. projekt "Ostatni świadkowie", realizowany przez Muzeum Stutthof.

Część praktyczna zajęć oparta była o karty pracy z "Pomorskiej Teki Edukacyjnej". Uczestnicy projektu zapoznali się w wybranymi biogramami byłych więźniów KL Stutthof, które zgromadzono w ramach projektu "Ostatni świadkowie". Uczniowie nowodworskiego technikum mieli tym samym możliwość poznać losy świadków historii, których pełne biografie analizować będą w najbliższych tygodniach, przygotowując "Mapę pamięci".

(pch)

Galeria zdjęć