slideshow 1 slideshow 2 slideshow 3

Prace konserwatorskie

Muzeum Stutthof w Sztutowie zakończyło proces konserwacji 191 sztuk obiektów muzealnych wykonanych z ceramiki i metalu. Część przedmiotów pozyskana została w wyniku prac porządkowo-remontowych prowadzonych na terenie Muzeum pozostałe stanowią efekt prac poszukiwawczych prowadzonych na terenie poobozowym w latach 2016-2018.

Pro Memoria

W niedzielę 24 listopada 2019 r. zmarł w Gdańsku były więzień polityczny KL Stutthof Stefan Lewandowski, długoletni przyjaciel Muzeum Stutthof w Sztutowie, członek Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Oddziału Pomorskiego z siedzibą w Sopocie i Koła Byłych Więźniów Politycznych Obozu Koncentracyjnego Stutthof.

Współpraca ze Strażą Graniczną

We wtorek 22 października w Komendzie Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku Nowym Porcie odbyło się spotkanie funkcjonariuszy Straży Granicznej i przedstawicieli Muzeum Stutthof, w którym uczestniczyli szefowie obu instytucji: kmdr SG Andrzej Prokopski i Piotr Tarnowski. Obecny był także dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku prof. dr hab. Mirosław Golon, przedstawiciele Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku, duchowni i młodzież z Zespołu Szkół Morskich w Gdańsku. Podczas spotkania, którego celem było przedstawienie zawiązanej współpracy i jej efektów, dyrektor Muzeum Piotr Tarnowski mówił o roli pamięci o minionych wydarzeniach w dbaniu o tożsamość narodową oraz przedstawiony został wykład dr. Marcina Owsińskiego.

Każdy przybył z jakiegoś miejsca

„Każdy przybył z jakiegoś miejsca. Historia o budowaniu tożsamości i niepodległości” to interdyscyplinarny projekt realizowany w 2019 roku przez Muzeum Stutthof oraz Centrum Rozwoju i Edukacji Młodzieży. Elementami projektu jest wystawa wraz z katalogiem, zajęcia edukacyjne oraz konkurs.

Stutthof. Apel cieni w Warszawie

W dniu 27 września 2019 r. w warszawskim Sanktuarium Narodowym św. Andrzeja Boboli został zaprezentowany program muzyczny „Stutthof. Apel Cieni”, który przygotował Tomasz Budzyński i Darek Budkiewicz z zespołu ARMIA oraz Michał Jacaszek, a wśród wykonawców była Beata Polak.
Wydarzenie towarzyszyło obchodom 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Wspomnienie

W dniu 29 września 2019 r. zmarł długoletni pracownik Muzeum Stutthof w Sztutowie, w latach 1963-1971 sprawujący funkcję kierownika Działu Administracyjnego, a w latach 1972-1992 funkcję wicedyrektora, Edmund Benter.

Nowe obiekty w zbiorach Muzeum Stutthof

Teren Muzeum Stutthof w Sztutowie wraz ze znajdującymi się w jego obrębie obiektami poobozowymi obejmuje obecnie obszar liczący 20 ha. Mimo upływu czasu, sięgającego blisko osiemdziesiąt lat od momentu powstania obozu Stutthof, wciąż odnajdywane są przedmioty należące do osadzonych w nim więźniów.

Pro Memoria

Z żalem zawiadamiamy, że 22 września zmarła w wieku 100 lat porucznik Urszula Jędrzejczak z domu Klunder Komendantka Inspektoratu Armii Krajowej Wojskowej Służby Kobiet, była więźniarka polityczna KL Stutthof nr 37 293, mieszkanka Bydgoszczy.

Współpraca z Morskim Oddziałem Straży Granicznej

Muzeum Stutthof w Sztutowie wraz z Morskim Oddziałem Straży Granicznej im. płk. Karola Bacza w Gdańsku, podpisało porozumienie o współpracy. Wspólna relacja ma na celu realizację działań w zakresie edukacyjnym, popularyzatorskim, zachowania pamięci i ochrony dziedzictwa kulturowego.

X. Forum Pamięci

W dniach 4-5. września br. miało miejsce specjalistyczne seminarium - X. Forum Pamięci. Seminarium polskich muzeów martyrologicznych, organizowane w Sztutowie przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Muzeum Stutthof. W tym roku wsparcia organizacyjnego udzielił Żydowski Instytut Historyczny. Finansową i organizacyjną pomoc otrzymano również z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.